Преумора и изтощение: причини и как да се справим с тях
Преумора: причини, диагностициране и лечение
Когато страдате от преумора, чувствате физическо изтощение. Усещате повече от умора, чувствате се сякаш не можете да останете будни.
Решението е да намерите причината и да приложите правилното лечение, което може да е нещо съвсем просто, като например да се храните здравословно.
Какво е преумората?
Медицинският термин астения обозначава усещането за прекомерна умора. Преумората може да бъде както физическа, така и умствена.
Важно е да се има предвид, че известна степен на умора е напълно нормална. Например в края на деня може да се чувствате уморени, тъй като сте били будни дълго време, а също след упражнения или физическо натоварване може да се появят признаци на умора.
Това усещане е нормално и играе ключова роля за предпазването на човешкото тяло от претоварване. То служи като механизъм, който ни казва, че може би е време да си починем малко повече и да оставим тялото да се възстанови.
Важно е обаче да знаем, че преумората е различно усещане от това да сме просто „уморени“ или „сънливи“, тъй като тези оплаквания обикновено се преодоляват с дрямка или пълноценен сън.[1.1].
Преумората може да се окаже и опасна в даден момент, особено ако управляваме превозно средство или пък тежки машини на работното място. Тя може лесно да доведе до злополука и сериозни последици както за нас, така и за околните.
Преумората може да се дължи на множество причини. Понякога е трудно да се определи кой е източникът на проблема и как да го разрешим. В тази статия ще разгледаме някои от причините, поради които може да чувстваме преумора, и как да се справим с тях, за да подобрим цялостното си състояние в ежедневието.
Какво води до преумора?
За много хора би било трудно да посочат една-единствена причина да се чувстват преуморени. Най-вероятно преумората Ви е следствие от комбинация от нещата, които ядете, консумирате или правите в ежедневието си или са част от начина Ви на живот.
Причинителите на преумората могат да се разпределят в различни категории [2.1]:
- Начин на живот
- Физически
- Умствени
Най-честата причина за преумората се крие в изборите по отношение на начина на живот и ежедневието на хората.
Следва списък с някои от множеството житейски фактори, които могат да причинят преумора[1.2][[3.1]:
- Недоспиване – това обикновено важи за тези, които спят по по-малко от осем часа дневно.
- Непълноценно хранене – хората често не си набавят нужните хранителни вещества за ежедневния си ритъм на живот.
- Физическо натоварване – ако претоварвате тялото си през деня, например, ако работата Ви е физически натоварваща.
- Липса на физическа активност – пълната липса на физическа активност Ви се отразява зле и Ви прави по-уморени, отколкото бихте били, ако практикувате спорт или ходите на разходка.
- Наднормено тегло или затлъстяване – хората с наднормено тегло често се оплакват от понижена енергия.
- Отегчение – когато човешкият мозък не е достатъчно стимулиран, той отделя химикал, познат като аденозин, който ни прави сънливи.
- Консумация на алкохол – редовният прием на алкохол може да потисне нервната система и да Ви направи по-малко възприемчиви към околния свят, както и по-уморени.
- Прекомерна консумация на кофеин – когато влиянието на кофеина отслабне, се чувствате по-уморени, отколкото преди приема му.
- Антидепресанти – антидепресантите влияят на химикалите в мозъка Ви, които макар и да повдигат настроението и да предотвратяват депресията, имат страничния ефект да предизвикват сънливост.
Бременността също може да причини преумора [1.3]. Чувствате се извънредно уморени поради хормоналните изменения в тялото Ви. Това обаче би трябвало да продължи само няколко седмици или месеца.
Ето и някои от физическите здравословни проблеми, които могат да причинят преумора [2.3]:
- Синдром на хронична умора
- Влошен контрол над дебелото черво
- Диабет
- Обструктивна сънна апнея
- Понижена функция на щитовидната жлеза
- Анемия
- Стрес
- Болест на черния дроб
- Заболяване на бъбреците
- Артрит
- Хранителни разстройства – като анорексия
- Автоимунни заболявания
- Разстройства на съня – като безсъние
- Вируси – като настинка, грип или COVID-19
- Замаяност и припадъци
Умственото изтощение може също да доведе до преумора. То се наблюдава, когато умът Ви е уморен, вероятно в следствие на работата Ви или грижата за деца. Може да причини избухливост, умора и тревожност. Възможно е през голяма част от времето да сте без настроение или непрестанно да се тревожите, че нещо ще се обърка. Продуктивността Ви може да се понижи, възможно е и най-дребните задачи да започнат да Ви изглеждат непосилни или да ги изпълнявате бавно. [3.2]
Умствената преумора е опасна, тъй като може да Ви направи разсеяни, когато ходите по улицата или шофирате. Далеч по-лесно е да застанете пред движещ се автомобил, когато концентрацията Ви е отслабена поради умора.
Какви са признаците на преумора?
Преумората представлява липса на енергия и мотивация (и физическа, и умствена). Тя може също така да се отрази и на други аспекти от живота Ви. Това са някои от най-често срещаните симптоми, които могат да възникнат в следствие на преумора [3.3]:
- Изтощение – състояние на крайна умствена и физическа умора.
- Хронична умора или сънливост.
- Проблеми със съня – никога не успявате да спите през цялата нощ.
- Слабост в мускулите – бързо започвате да усещате слабост, когато се опитвате да използвате мускулите си за определена задача.
- Понижена мотивация – простите задачи започват да изглеждат непосилни и нямате мотивация да правите нищо.
- Променливо настроение – започвате да ставате раздразнителни около близките и приятелите си заради прости неща, които преди не са Ви смущавали.
- Слаба концентрация – умението Ви да се съсредоточавате върху текущите Ви задачи се влошава постоянно и не можете да се фокусирате.
- Загуба на апетит – желанието Ви да се храните може да изчезне.
- Емоционалност – може да се разстройвате без причина.
- Главоболие – може да забележите, че получавате главоболие след изпълнение на дребни задачи.
- Потисната функция на имунната система (която може да доведе до тежки инфекции) – тялото Ви ще е по-податливо на заболявания и инфекции, ако страдате от постоянна преумора. Това може да възникне също, ако сте подложени на лечение на рак, тъй като тялото работи усилено да поправи разрушените клетки.
Всичко това са симптоми, които може да изпитате вследствие на преумора. Важно е да направите всичко по силите си да се справите с преумората, за да водите здравословен и пълноценен живот.
При някои хора, страдащи от постоянна болка (фибромиалгия), също се наблюдава преумора, тъй като не могат да се настанят достатъчно удобно, за да се наспят добре.
Преумора: диагностициране
Ако страдате от някои от тези симптоми и смятате, че сте преуморени, трябва да се консултирате със здравен специалист, който би могъл да установи причината за Вашата преумора.[2.4]
Лекарят ще прегледа медицинската Ви история, както и текущото Ви състояние, за да разбере какво Ви кара да се чувствате така [1.4].
Той също така ще се поинтересува от диетата и навиците Ви. Изключително важно е да сте откровени със здравния специалист, за да може той да изключи други възможни причини.
И на последно място, лекарят може да изиска определени изследвания, като например кръв и урина [2.5].
Как да се справим с преумората?
Ето и някои от най-ефективните мерки, които можете да приложите, за да се справите с преумората.
Тези съвети могат да Ви помогнат да правите по-добри избори за начина си на живот, да си възвърнете психическия контрол и да намалите чувството на преумора [2.6] [4.1] [5.1]:
- Подобрете физическото си състояния – колкото повече се движите, толкова по-мотивирани ще бъдете да вършите и други задачи. Упражненията ще Ви дадат повече енергия. Започвайте всеки ден с обикновена 15-минутна сутрешна разходка за мотивация.
- Сутрешна йога и медитация – 10 минути йога сутрин могат да Ви помогнат да се събудите и да Ви подготвят за предстоящия ден. Дори да Ви изглежда трудно, това може да окаже огромно влияние върху нивата Ви на умора.
- Намалете теглото си – ако сте с наднормено тегло, тялото Ви навярно губи енергия, за да носи тези излишни килограми. Това може да е изтощително, тъй като натоварва прекалено мускулите и някои органи, като например сърцето.
- Редовен сън – важно е да имате здравословен режим на спане, при който си набавяте достатъчно сън, като заспивате и се събуждате в сходни часове всеки ден. Облекчението и ползите от пълноценната почивка могат да са значителни.
- Приемайте по-малко кофеин – Кралската колегия на психиатрите (The Royal College of Psychiatrists) препоръчва хората, които страдат от умора, да се стремят да изключат кофеина от режима си [5.2]. Кофеинът се среща в чая, газираните и енергийните напитки.
- Избягвайте алкохола – приемът на алкохол може да Ви помага да заспите, но сериозно намалява качеството на съня Ви, което е причината да се чувствате уморени и сънливи, когато се събудите.
- Хидратирайте се – ако тялото Ви не е добре хидратирано, ще се чувствате по-уморени, затова е важно да пиете минимум два литра вода на ден.
- Здравословна диета – пълноценното хранене ще Ви набави нужната енергия през целия ден. Диетата Ви трябва да включва плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни.
- Приемайте достатъчно желязо – железният дефицит може да доведе до анемия и преумора.
- Закусвайте – здравословната закуска е от ключово значение за задействането на метаболизма Ви сутрин, което означава, че тялото Ви е в състояние да разгражда хранителните вещества и да Ви зарежда с енергия.
От съществено значение е да се грижите за тялото си, за да избегнете преумората. Ако страдате от това състояние, може да Ви е необходима временна грижа, докато тялото Ви се възстанови. Може да е добре да останете при близките си, докато се почувствате по-добре. И все пак профилактиката е най-доброто решение – постарайте се да избягвате напрежението и да се храните здравословно в името на доброто Ви здраве и предотвратяването на преумората.
Източници
- https://www.medicinenet.com/fatigue/article.htm - 1, 2, 3, 4
- https://www.healthline.com/health/fatigue - 2, 3, 4, 5, 6
- https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/fatigue - 1, 2, 3
- https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/fatigue-fighting-tips - 1
- https://www.nhs.uk/live-well/sleep-and-tiredness/self-help-tips-to-fight-fatigue/ - 1, 2